V dnešním příspěvku budeme diskutovat dopady umělé inteligence a jejích výtvorů z pohledu autorskoprávní ochrany.
Úvodem je třeba připomenout současnou (a nedávno novelizovanou) právní úpravu autorského zákona, zákona č. 121/2000 Sb., do něhož byla normotvůrcem transponována unijní směrnice 2019/789.
Dále je to princip fungování AI, ta v zásadě používá modus operandi záležející ve sběru dat z prostředí internetu, jejich analýzy a následně vytvoření nového výtvoru[1]. Jinými slovy platí, že pokud já jako člověk uveřejním na internetu článek, fotografii, či hudbu, může se tento obsah stát předmětem analýzy ze strany AI, která z něj při tvorbě „svého“ obsahu bude vycházet. Míra kreativity AI je však velmi limitována a někteří autoři hovoří pouze o schopnosti AI generovat (byť s úpravami) již generované[2].
Je tedy výsledný produkt, výstup činnosti AI předmětem autorskoprávní ochrany?
Dle zmíněného zákona o právu autorském ust. § 2 „je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě“. Autorem je podle ust. § 5 odst. 1 výlučně „osoba, která dílo vytvořila“ a v případě souborného díla (typicky nějaké databáze) je to „osoba, která jednotlivé části databáze tvůrčím způsobem vybrala nebo uspořádala“ a to aniž by byla dotčená autorská práva autorů jednotlivých děl v databázi.
Autorské právo pak vzniká v momentě, kdy je dílo vyjádřeno v „jakékoliv objektivně vnímatelné podobě“ [3], kdy obsahem jsou jak osobnostní, tak majetková práva k dílu (právo dílo užít – rozmnožovat, rozšiřovat, pronajímat, půjčovat….)[4].
Za užití díla se přitom nepovažuje užití pro osobní potřebu, kteréžto užití nevede k zisku přímého či nepřímého hospodářského prospěchu a jde o tzv. užití volné podle ust. § 30 zákona.
Až dosud tak lze činit nepochybným jedno. Česká a evropská právní úprava v zásadě trvá na tom, že autorem může být pouze fyzická osoba[5], nikoliv osoba právnická, nikoliv pak AI[6].
Pokud pak generujeme nové výtvory, za autora lze považovat jednak osobu, která svým umem AI naprogramuje ke generování toho či onoho obsahu, jednak je třeba zkoumat míru zapojení takové fyzické osoby: v případě generování nejjednodušších výstupů nelze vůbec o autorství hovořit[7] – půjde o dílo k volnému užití podle již zmíněného ust. § 30 autorského zákona.
Pokud však AI vyjde výlučně z děl chráněných autorským právem (knihy apod.), je nutné vzít v potaz rovněž práva autora k oněm podkladovým dílům[8].
Právní úprava v ust. § 39c autorského zákona stanoví, že do autorského práva nezasahuje ten, kdo „zhotoví rozmnoženinu díla za účelem automatizované analýzy textů nebo dat v digitální podobě, prováděné za účelem získání informací“. Podle následujícího § 39d pak do aut. práva nezasahuje ani vysoká škola, jiná právnická osoba či instituce kulturního dědictví, které provádějí vědecký výzkum, poskytují vzdělávací činnost apod.
Z etického pohledu pak lze doporučit výstupy generované AI takto rovněž označit a nevydávat je tak za lidské[9].
JUDr. Pavel BERGER, advokát
Petr Hás
[1] Takto fungování AI popisuje JUDr. Petr Prchal, Ph.D. z PF Univerzity Palackého v Olomouci v článku: https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/generativni-umela-inteligence-porusovani-autorskych-prav-cast-i.
[2] Viz JUDr. Ing. Jinřich Kalíšek v článku https://www.pravniprostor.cz/clanky/pravo-it/ai-autorske-pravo-ohrozeni-anebo-prilezitost.
[3] ust. § 9 odst. 1 zákona o právu autorském
[4] ust. § 10, 11 a 12 zákona
[5] I. Telec, P. Tůma: Autorský zákon, Komentář, 2. Vyd. C. h. Beck, Praha 2019, str. 91-92.
[6] Rozsudek Městského soudu v Praze, č. j.: 10 C 13/2023-16
[7] JUDr. Petr Prchal, Ph.D. z PF Univerzity Palackého v Olomouci v článku: https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/generativni-umela-inteligence-porusovani-autorskych-prav-cast-i.
dále rovněž JUDr. David Karabec, LL.M. v článku: https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/fotky-vytvorene-umelou-inteligenci.
[8] tamtéž
[9] K tomuto viz JUDr. Petr Prchal, Ph.D. z PF Univerzity Palackého v Olomouci v článku: https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/generativni-umela-inteligence-porusovani-autorskych-prav-cast-i.