V červenci tohoto roku vydal Nejvyšší soud rozhodnutí klíčové pro všechny studenty Vysoké školy ekonomie a managementu („VŠEM“), kteří zde studovali v posledních třech letech. Toto rozhodnutí totiž dalo za pravdu studentce, po které škola vymáhala platbu školného za celé bakalářské studium, ale co je ještě důležitější, rozhodlo o tom, že platby školného byly na VŠEM požadovány nesprávným typem právního předpisu, a tedy všichni studenti mají nárok na jeho vrácení za poslední 3 roky.
O co vlastně jde a proč by škola měla vracet školné studentům za poslední 3 roky? Studentka ve výše zmíněném případě byla studentkou bakalářského programu na VŠEM, se kterou uzavřela smlouvu, ve které se zavázala uhradit studijní poplatky ve výši odvislé od úspěšnosti jejího studia. Studentka však po prvním roce svoje studium ukončila a VŠEM po ní vymáhala poplatky nejen za jeden odstudovaný rok, ale i za celé bakalářské studium, to vše ve zvýšené výši. VŠEM se uhrazení těchto částek domáhala soudně, přičemž okresní soud tomuto požadavku nevyhověl, ale odvolací Krajský soud v Ostravě výsledek zvrátil a vyhověl VŠEM. Studentka však podala vůči tomuto rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu, který studentce vyhověl a nad to přidal velmi důležitá zjištění pro všechny studenty této školy.
Studijní poplatky byly totiž na VŠEM určeny nařízením rektora č. 01/2015, jenže tento předpis nebyl registrován u Ministerstva školství, a jelikož tuto povinnost stanovuje Zákon o VŠ (§ 36 odst. 4) a spojuje s ní platnost těchto předpisů, tak toto nařízení dle Nejvyššího soudu nikdy nebylo platné. Tedy zjednodušeně, ve smlouvě mezi a školou byly sjednány studijní poplatky, které ale na základě této skutečnosti, student nebyl povinen uhradit a má tedy právo na jejich vrácení. Promlčecí lhůta je v tomto případě tříletá, lze tedy požadovat poplatky od dnešního data tři roky nazpět. VŠEM změnila tyto předpisy teprve letos v září.
A o jaké poplatky se jedná? Nejde jen o zvýšené poplatky za studium a další zvláštní poplatky, nýbrž o všechny poplatky. Nejvyšší soud ve výsledku dovodil, že všechny poplatky odvedené na základě nařízení rektora č. 01/2015 neměly žádný právní podklad, a jsou tedy bezdůvodným obohacením školy na úkor studenta.
Byl jste v posledních třech letech studentem VŠEM a odvedl jste jim jakýkoliv studijní poplatek? Pokud ano a chcete tyto poplatky získat zpět, nebojte se na nás obrátit na emailu office@akberger.cz, na telefonním čísle 222 520 807 či na našem Facebooku, a my s Vámi Váš případ projdeme a odborně Vám poradíme. V oblasti práva vysokých škol máme dlouholeté zkušenosti a dokážeme pro Vás najít tu správnou cestu.